Dlaczego kolory są dla nas ważne? Czy mają wpływ na naszą psychikę?

Anna Dymowska| 2020-03-24 00:00:00| Komentarze:

wiz. Voster

Ostatnio wspominaliśmy o Classik Blue - kolorze roku wybranym przez Pantone. Dlaczego kolory w ogóle są dla nas ważne i czy mają wpływ na nasza psychikę? Oczywiście, że tak i to bardzo. Wybieramy wiele produktów sugerując się kolorem, który nam się podoba oraz w którym czujemy się dobrze. Ubrania, samochody czy nawet drobiazgi - zawsze patrzymy na kolor. Tak samo jest, gdy urządzamy mieszkanie i tym samym zmieniamy ściany, meble, dodatki a nawet drzwi. Wszystko musi pasować i być spójne kolorystycznie.

Każdy styl ma swój kolor przewodni, a my swój ulubiony wtedy idziemy na kompromis

Chcąc mieć wnętrze w stylu, który się nam podoba a nie zawiera w sobie idealnego dla nas koloru inwestujemy wtedy w dodatki w odpowiedniej kolorystyce. Kolory mają za zadanie nas relaksować, uspokajać czy pobudzać od tego zależy nasze samopoczucie. Co oznaczają i jak się mają do naszych wnętrz: 


Biały – w ostatnich czasach bardzo modna ze względu na dominujący styl na rynku jakim jest skandynawski. Biały kolor kojarzy nam się z czystością i świeżością. Powinna pobudzać do działania i łagodzić emocje. Biel na ścianach czy meble powiększają optycznie pomieszczenie.

Czarny – kolor tajemniczy i nieco mroczny, natomiast ma swoje łagodniejsze oblicza takie jak szarości czy odcienie antracytu. W urządzaniu wnętrz raczej nie stosujemy tego koloru na całości, więc nie ma obaw. Czerń jest bardzo elegancka często we wnętrzu, dodaje szyku. Stosujemy ją w dodatkach takich jak lampy, czarne pochwyty w meblach czy klamki w skrzydle. Jeżeli zdecydujemy się na większą powierzchnie typu ściany w odcieniu ciemnym grafitowym czy skrzydło, zrezygnujmy wtedy z dodatków, aby wnętrze nie stało się przygnębiające. Taki akcent jest uwielbiany przez nastolatków mało tego ten kolor może mieć naprawdę pozytywny wpływ na podbudowanie wartości i znalezienie celu przez młodych ludzi.

Zielony – najbardziej uspokajający kolor. Bardzo relaksujący, budzący zaufanie. W takich wnętrzach czujemy się bliżej natury. Bezpieczna przestrzeń, swoboda kojarzy się nam ze spacerami w parku i przebywaniem na świeżym powietrzu. Harmonia i spokój, który od niego emanuje obniża stres i wycisza. Wnętrza stają się bardziej przyjazne.

Niebieski – kolor chłodny, a jednocześnie bardzo rześki. Ma za zadanie sprzyjać relaksowi i odpoczynkowi. Kojarzy nam się z morzem i wakacjami, więc jest to okres bardzo sprzyjający naszemu samopoczuciu. Przenosząc wspomnienia do wnętrza czujemy się beztrosko tak jak podczas urlopu. Pamiętajmy o odpowiednim dobraniu odcienia niebieskiego. Ciemny granat, a jasny błękit miedzy nimi jest nieziemska różnica dlatego też odpowiednio dobierzmy odcień i ilość.

Brązowy – kolor niezwykle bezpieczny, ciepły i maksymalnie naturalny. We wnętrzach sprawia, że czuje się bardzo komfortowo. Kojarzy nam się ze spacerami po lesie czy parku. Ciepło, które daje nam kominek w salonie. Ogniska rozpalane z przyjaciółmi i rodziną. Zapach żywicy napawa nas energią. Wszystko kojarzy nam się z energią i bliskością. We wnętrzu stawiamy na imitację drewna. Głównie gości u nas w formie podłóg, mebli i drzwi. Tutaj jest jeszcze jeden plus – odczuwalna struktura drewna niesamowite uczucie, które jeszcze bardziej powoduje, ze jesteśmy bliżej natury.

Okleiny - rozwiązanie, dzięki któremu kolory w naszym wnętrzu będą spójne

To tylko kilka przykładów, jak kolory mają wpływ oraz jak ważne są w naszym życiu. Dlatego chcąc zapewnić wam komfort w mieszkaniu proponujemy okleiny, które bez problemu dopasujecie do wnętrza. Unikalne kombinacje tłoczeń i odwzorowanie wyglądu i struktury drewna. Klasyczna biel i czerń oraz kolekcja Coolors. Zapewnijmy sobie komfort w naszym mieszkaniu.

Warto przeczytać:

Go to school – czyli urządzamy pokój dziecka na nowy rok szkolny

Pokój dla naszego dziecka jest miejscem przeznaczonym do spania, zabawy i przechowywania, a...

Illuminating Yellow - nadzieja 2021 roku

Koniec roku 2020 zbliża się wielkimi krokami. To wyjątkowy koniec, gdyż wiążemy go z...

Antracyt - popularny i jednocześnie pomijany we wnętrzach

O kolorach we wnętrzu pisze i mówi się dużo. Biele, beże, szarości, czy naturalne...

Styl w naszych domach - trzy najczęściej charakterystyczne elementy

Każdy dom ma swój styl. A styl to detale. I to właśnie one wyróżniają nasze...

Miejsce pracy dziecka nadal nie jest gotowe? Spokojnie, nigdy nie jest za późno

Dla spóźnialskich rodziców mamy garść porad. Co prawda wrzesień już za nami, a co...

Kobiece wnętrze, czyli... jakie?

Czy istnieje definicja określająca... kobiece wnętrze? Jaki styl jest odpowiednikiem takiego...