Jak pielęgnować i konserwować drzwi wewnętrzne?

Jan Kowalski| 2019-10-15 00:00:00| Komentarze:

Drzwi Mono firmy Voster

wiz. Voster

Drzwi, jak wiadomo - brudzą się. Osiadający kurz i odciski palców są zawsze. Tym bardziej, jeśli mamy dzieci. Jak zatem o nie zadbać, aby zawsze były czyste? Jak je następnie konserwować, aby starczyły na długie lata? 

Jak pielęgnować drzwi wewnętrzne?

Zanim przystąpimy do mycia musimy usunąć z powierzchni kurz. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest odkurzacz. Używajmy do odkurzania odpowiedniej końcówki, która ma miękkie włosie. Drugą opcją jest miotełka elektrostatyczna, która przyciąga odrobinki kurzu, a przy tym jest bardzo bezpieczna. Dotrze do wszystkich zakamarków przy szybkach na skrzydle jak i w ościeżnicy przy zawiasach. Delikatnie usuniemy kurz nie uszkadzając przy tym okleiny.
Pielęgnacja powłoki zewnętrznej skrzydła drzwiowego oraz ościeżnicy powinno odbyć się za pomocą wilgotnej, nie mokrej szmatki. Najlepiej użyć takiej, która jest wykonana z mikrofibry jest delikatna i miękka. Zamoczona jedynie w czystej letniej wodzie bez dodatku żadnych środków i detergentów. Użycie ich może spowodować uszkodzenie, które nie zostanie objęte kartą gwarancyjną. Używamy je na własną odpowiedzialność!

Szklenie na drzwiach myjemy podobnie

Zawsze myjemy całą szybkę. Miejscowe czyszczenie może spowodować „wytarcie” zwłaszcza, gdy mamy szybę która jest z jednej strony matowa. Jeżeli jednak chcemy użyć środka czyszczącego musimy być bardzo ostrożni. Przy myciu powierzchni drzwiowej, ościeżnicy czy powierzchni oszklonej nie wolno bezpośrednio spryskiwać żadnego z tych elementów. Dlaczego? Stosując różnego rodzaju płyny możemy uszkodzić drzwi. Czytajmy skład oraz zwróćmy uwagę czy środki nie posiadają mocniejszego zabarwienia, które może zostawić plamy, a tych już nie usuniemy. Zacieki po bezpośrednim spryskaniu szyby lub skrzydła to również skutek nieumyślnego stosowania środków czyszczących. Sprawdźmy czy nie zostaną żadne zmiany w mało widocznym miejscu uprzednio nanosząc płyn bezpośrednio na szmatkę!

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Gdy myjemy podłogę szczególnie mopem, którym przy myciu ocieramy nim o dół skrzydła i ościeżnicy. Musimy mieć na uwadze to, że po takim przetarciu zostawiamy drzwi mokre. Nigdy nie zostawiajmy szybki jak i całego skrzydła do wyschnięcia. Zawsze wycieramy wszystko do sucha. Wilgoć, która dłużej utrzymuje się na powierzchni może doprowadzić pęcznienia powierzchni. A skoro mowa o wilgoci... Łazienka – w tym pomieszczeniu występuję jej szczególnie dużo. Para po kąpieli, wieszanie mokrych ręczników na skrzydle może doprowadzić do trwałego uszkodzenia, zacieków oraz wypaczenia skrzydła. Wtedy całe skrzydło wraz z ościeżnicami będziemy musieli wymienić.

Jak konserwować drzwi wewnętrzne?

Po co w ogóle konserwować drzwi? Jeżeli chcemy, aby nasze drzwi płynnie się otwierały i zamykały, należy raz do roku przeprowadzić kilka czynności. Sprawdzenie regulacji okuć, możemy wtedy skorygować jakość zamontowania. Dokręcamy lub wymieniamy wkręty. W drugiej kolejności sprawdzamy ruchome elementy okuć. Tutaj może potrzebne być nasmarowanie lub naoliwienie. Trzeci punkt uszczelka, ona też musi być sprawdzona. Użytkujemy drzwi, więc uszczelka może ulec uszkodzeniu – oczywiście nie powinna, natomiast gdy dojdzie do tego, powinniśmy ja wymienić na nową. Skrzydło nie może ocierać się o ościeżnicę musi przylegać do uszczelki.

Sposób użytkowania drzwi też jest bardzo ważny!

Nie trzaskamy drzwiami – to jeden z najgorszych grzechów w użytkowaniu. Nie wieszamy ciężkich i mokrych rzeczy, przedmiotów na skrzydle. Zmiana ustawień skrzydła bez wiedzy - może pogorszyć funkcjonalność drzwi. Zamykamy i otwieramy drzwi za pomocą klamki, gałki, pochwytów lub innych okuć drzwiowych. Nigdy nie używamy ostrych ściereczek ani silnych środków czyszczących czy nabłyszczających.

Tak naprawdę to tylko kilka z najważniejszych wskazówek. Zawsze stosujmy się do poleceń producenta umieszczonych w karcie gwarancyjnej. Wszystko czego tam nie ma, robicie na własną odpowiedzialność. Dbajcie o wasze drzwi, aby służyły wam na długie lata. I tak jak już wspominaliśmy, niech drzwi będą wizytówką waszego domu.