Japandi - architektura ciszy i spokoju

Renata Pliszka-Bebel| 2023-02-28 00:00:00| Komentarze:

Czarne skrzydło Rumba wpisujące się w styl japandi

wiz. Voster

Uwielbiamy inspirować się Japonią. Cenimy japońską kuchnię, zachwycamy się ogrodami. Dlaczego tego ducha prostoty i estetyki nie zastosować we wnętrzu? A co się stanie, jeśli dodatkowo zestawimy go z bliższą nam, skandynawską skromnością?

Takie spotkania estetyki Kraju Kwitnącej Wiśni ze wschodem zawsze przynosiły coś wyjątkowego. Nie inaczej było w przypadku mieszanki stylów, dzięki której powstał japandi. Japandi to nic innego jak japoński minimalizm zestawiony ze skandynawskim zamiłowaniem do prostoty - dalekowschodnie inspiracje w skandynawskim kontekście. Skandynawskie i japońskie spojrzenie na przestrzeń, wbrew pozorom, jest bardzo zbliżone. W tym zderzeniu z obu zostało „zabrane” to co najlepsze.

Styl opiera się na skromności i minimalizmie. Tutaj nic nie jest przypadkowe. Jasne, otwarte przestrzenie, stonowane barwy, zamiłowanie do naturalnych surowców dopełnione zostało przez japońskie oczyszczenie przestrzeni ze zbędnych detali, lekką dozę powściągliwości. Dominują naturalne odcienie – beże, przybrudzona biel, „kolory ziemi”. Mile widziana jest także czerń, zwłaszcza w postaci dodatków. Barwy dobrane są nieprzypadkowo. Mają wnieść do wnętrza spokój. Ograniczone do minimum dodatki wykonane są z naturalnych materiałów. Dominują geometryczne linie, minimalistyczne bryły. Najważniejsze, żeby zachować umiar - „Less is more”...

W urządzaniu przestrzeni nie zapominajmy o ważnym elemencie wykończeniowym jakim są drzwi wewnętrzne. Tutaj sprawdzą się modele o prostych kształtach. We wnętrzu inspirowanym stylem japandi warto również rozważyć zastąpienie klasycznych drzwi rozwiernych, drzwiami przesuwnymi. Optymalnie dobrane wykończenie skrzydła dopełni wystrój, doda do wnętrza ciepła i spokoju. Chcąc podkreślić dominację bieli i szarości, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne wybierz klasyczny biały mat lub sprawiający wrażenie bielonego drewna dekor bianco, dąb norweski lub dąb szwedzki. Delikatną, wpasowującą się w charakterystykę stylu strukturę mają dekory – dąb montana i kanadyjski. Chłodne szarości uzyskamy za pomocą dębu arctic lub dębu polarnego. Doskonale również sprawdzi się ciepła i subtelna kolorystyka naturalnego drewna jaką wniesie dąb latte lub dąb Bawaria. Dodadzą one wnętrzu ciepła i przytulnego klimatu. A może warto zastosować czarne drzwi wewnętrzne, które w zestawieniu z czarnymi dodatkami i akcentami utworzą spójną, nieco odważną aranżację?

Jeśli cenisz sobie minimalizm i harmonijne wnętrza styl japandi został stworzony dla Ciebie. To wyważone spojrzenie na przestrzeń urzeka swoją uniwersalnością i funkcjonalnością , jednocześnie zarażając spokojem wszystkich, którzy poszukują przytulnej oazy.


Tagi:
japandi