Poznajcie Shabby Chic, czyli uroczy i romantyczny styl wnętrza

Anna Dymowska| 2020-05-26 00:00:00| Komentarze:

To właśnie styl Shabby Chic

fot. shutterstock.com

Shabby Chic to styl, który narodził się w Wielkiej Brytanii w latach 80-tych. O co w nim chodzi? O przywrócenie starym przedmiotom i meblom dawnego blasku lub zupełnie na odwrót - celowe postarzenie. Do uzyskania perfekcyjnego efektu trzeba niewiele, natomiast granica jest bardzo cienka - jeżeli przesadzimy, wnętrze stanie się bardziej kiczowate niż eleganckie...

W Shabby Chic meble są najistotniejsze?

Najważniejszym elementem w aranżacji są meble i to na nich skupiamy całą naszą uwagę. W nich jest najwięcej Shabby Chic... Białe z przetarciami, widoczne drewno lub poprzednie warty farby. Stare odrestaurowane meble najlepiej oddają charakter tego stylu. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie starych okien lub ram, które mogą służyć jako dodatek lub konkretny mebel. Stolik połączony ze starą ramą, w którą wstawimy lustro może posłużyć jako toaletka lub stolik w korytarzu, na którym zostawimy koszyczek na klucze.

Przy Shabby Chic z kolorami nie szalejemy

Z kolorami nie szalejemy. Biel, która odgrywa główną rolę jest kluczowa do sukcesywnego otrzymania efektu. Przełamana dzięki przetarciom, jasne brązy w różnych odcieniach, grafit w tle. Jeżeli chcemy rozszerzyć paletę barw poza skalę szarości, celujmy w pastele. Jasny pudrowy róż, zieleń czy błękity ładnie wkomponowane w dodatki, tkaniny czy zasłonki. Chodzi o to żeby dodać uroku z odrobiną delikatnego cukrowego akcentu.

Jak drzwi w Shabby Chic - szklane czy pełne?

Jeżeli szklane to Loft 20, która dzięki aplikacji da nam efekt małych szybek nawiąże w ten sposób do starych okiennic. W systemie przesuwnym nabierze lekkości. Szklane dadzą nam więcej światła i przestrzeni. Pełne klasyczne skrzydło w jasnych brązach lub przełamanej bieli bardziej sprawdzi się pod względem prywatności. Incanto czy Prado będzie dobrym rozwiązaniem, a dostępna paleta barw będzie ładnie komponowała się w takim wnętrzu. Można połączyć skrzydła szklane z ramowymi, ale pamiętajmy o granicy, którą łatwo przekroczyć. Musimy mieć na uwadze całość aranżacji.

Dodatki w Shabby Chic ważnym elementem

Dodatki są ważne mają wprowadzić troszkę wiejskiego, ale uroczego klimatu. Donice, świeczniki, lustra w przetartej ramie czy zegary. Mile widziane są rękodzieła, tkaniny luźno przewieszone lub rzucone na fotel. Taki mały nieład jest jak najbardziej wskazany. Skrzynki lub koszyczki, w których znajdziemy rośliny czy zioła. W kuchni przeszklone witryny lub półki na których będzie wyeksponowana porcelana, zastawa albo po prostu bibeloty. Wszystko delikatne w pastelowych kolorach subtelnie podkreślą wnętrze.

Shabby Chic to bardziej kobiece wnętrze?

Można tak powiedzieć, gdyż trudno o bardziej urocze wnętrze. A to właśnie urocze wnętrza kobiety kochają najbardziej, prawda? Shabby Chic to wyczucie i umiar, który trzeba dobrze zaplanować, ale efekt jest powalający. 


Warto przeczytać:

Go to school – czyli urządzamy pokój dziecka na nowy rok szkolny

Pokój dla naszego dziecka jest miejscem przeznaczonym do spania, zabawy i przechowywania, a...

Illuminating Yellow - nadzieja 2021 roku

Koniec roku 2020 zbliża się wielkimi krokami. To wyjątkowy koniec, gdyż wiążemy go z...

Antracyt - popularny i jednocześnie pomijany we wnętrzach

O kolorach we wnętrzu pisze i mówi się dużo. Biele, beże, szarości, czy naturalne...

Styl w naszych domach - trzy najczęściej charakterystyczne elementy

Każdy dom ma swój styl. A styl to detale. I to właśnie one wyróżniają nasze...

Miejsce pracy dziecka nadal nie jest gotowe? Spokojnie, nigdy nie jest za późno

Dla spóźnialskich rodziców mamy garść porad. Co prawda wrzesień już za nami, a co...

Kobiece wnętrze, czyli... jakie?

Czy istnieje definicja określająca... kobiece wnętrze? Jaki styl jest odpowiednikiem takiego...