Jak prawidłowo zamontować ościeżnicę i skrzydło?

Anna Dymowska| 2019-11-14 00:00:00| Komentarze:

fot. Shutterstock.com

Jak prawidłowo zamontować ościeżnicę i skrzydło? Czy drzwi wewnętrzne możemy zamontować sami? Oczywiście, że tak!

Poniżej kilka ważnych porad naszych specjalistów.

  1. Kiedy zaczynamy montaż? Drzwi wewnętrzne montujemy po wykonaniu wszystkich prac związanych z remontem czy budową. Wszystkie tzw. pracę mokre muszą być zakończone. Podłoga czy płytki muszą być wykończone, pomieszczenie zaś czyste, suche oraz wywietrzone. Temperatura powinna być powyżej 18 stopni, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60%.

  2. Przygotujmy niezbędne narzędzia do montażu: poziomicę, kątownik, miarkę, klocki dystansowe, rozpórki, silikon oraz piankę montażową. Dodatkowo należy przygotować zestaw montażowy dołączony do kompletu ościeżnicy.

  3. Otwór drzwiowy powinien zostać przygotowany pod odpowiedni wymiar skrzydła. Na ten aspekt musimy zwrócić uwagę już przy zakupie. Informację o wymiarach skrzydła drzwiowego można znaleźć na stronie internetowej producenta, bądź w informacjach technicznych zawartych w katalogach. Warto dodać, że doradca w punkcie zakupu powinien pomóc w kupnie skrzydła.

  4. Zaczynamy od montażu ościeżnicy. W opakowaniu zawsze znajduje się instrukcja montażu oraz karta gwarancyjna – zapoznajmy się nią bardzo dokładnie, z tego względu, że rodzaje ościeżnic są różne, ich montaż też się nieco od siebie różni. Postępując zgodnie z instrukcja łączymy belkę i bazę za pomocą wkrętów dołączonych do zestawu montażowego. W kolejnym etapie montujemy zawiasy wkręcane bezpośrednio. Gdy ościeżnice mamy już w całości złożoną przystawiamy je do otworu drzwiowego i montujemy rozpórki oraz klocki dystansowe. Ościeżnice dokładnie mierzymy poziomicą oraz kątownikiem sprawdzamy czy każdy róg jest prosty. Na końcu wypełniamy szczeliny pianką montażową – tutaj ostrożnie, aby nie zabrudzić ościeżnicy. Taka piankę ciężko usunąć i możemy uszkodzić folię. W zależności od rodzaju ościeżnicy montujemy opaski maskujące nakładając od spodu klej. Zakładamy delikatnie skrzydło, aby sprawdzić czy wszystko zostało poprawnie zrobione. Ostatecznie zawieszamy je po wyschnięciu pianki montażowej. Gdy zostawimy skrzydło od razu po zamontowaniu uszkodzimy w ten sposób ościeżnicę.

  5. Pamiętajmy o montażu klamki oraz rozety. Otwory drzwiowe w skrzydle są już gotowe pod rodzaj klamki i mechanizmu zamykającego zgodnymi z zamówieniem. W zestawie znajduje się instrukcja montażu, zgodnie z którą postępujemy.

Zachęcamy przy okazji do obejrzenia naszych filmów instruktażowych do każdego rodzaju ościeżnicy, systemów pojedynczych naściennych oraz chowanych w ścianę: https://www.voster.pl/instrukcje-montazu.

 


Warto przeczytać:

Go to school – czyli urządzamy pokój dziecka na nowy rok szkolny

Pokój dla naszego dziecka jest miejscem przeznaczonym do spania, zabawy i przechowywania, a...

Illuminating Yellow - nadzieja 2021 roku

Koniec roku 2020 zbliża się wielkimi krokami. To wyjątkowy koniec, gdyż wiążemy go z...

Antracyt - popularny i jednocześnie pomijany we wnętrzach

O kolorach we wnętrzu pisze i mówi się dużo. Biele, beże, szarości, czy naturalne...

Styl w naszych domach - trzy najczęściej charakterystyczne elementy

Każdy dom ma swój styl. A styl to detale. I to właśnie one wyróżniają nasze...

Miejsce pracy dziecka nadal nie jest gotowe? Spokojnie, nigdy nie jest za późno

Dla spóźnialskich rodziców mamy garść porad. Co prawda wrzesień już za nami, a co...

Kobiece wnętrze, czyli... jakie?

Czy istnieje definicja określająca... kobiece wnętrze? Jaki styl jest odpowiednikiem takiego...